Samolot Bristol F.2B Fighter uwieczniony na grafice przez Marka Rysia. Okładka Polish Wings 22.

Polskie Skrzydła/Polish Wings 22

15 czerwca 2017 roku swoją premierę miał 22 numer serii Polish Wings wydawanej przez wydawnictwo STRATUS. W numerze tym możemy zapoznać się z Brytyjskimi konstrukcjami które w pierwszym okresie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, stały się częścią Lotnictwa Wojskowego II RP. W numerze tym opisane zostało pięć brytyjskich konstrukcji które  na początku lat 20-stych trafiły do Polski.

Książkę rozpoczyna wstęp pod tytułem „British Fighter Aircraft in Poland”. Autor przybliża w nim okoliczności powstania pierwszych polskich formacji lotniczych, okres organizacji i kompletowania sprzętu. Wyjaśnia tutaj skąd wzięły się w Polsce brytyjskie samoloty i jakie role odgrywały w polskich eskadrach. W kolejnym rozdziale pod tytułem „Camouflage& Markings”, poznajemy szczegóły malowania brytyjskich maszyn w polskiej służbie. Rodzaje kamuflażu, oznaczeń specjalnych, charakterystycznych emblematów oraz metod i sposobów ich nanoszenia na samoloty.  Kolejne rozdziały dotyczą już szczegółowego opisu każdej z występujących w tytule maszyn.

Bristol F.2B Fighter

RAF SE5a

Sopwith 1F.1 Camel

Sopwith 5F.1 Dolphin

Martinsyde F.4 Buzzard

Ilość miejsca poświęconego poszczególnym konstrukcjom jest wprost proporcjonalna do roli jaką odgrywały on w Lotnictwie Wojskowym II RP. I tak najobszerniej opisany jest samolot Bristol F. 2B Fighter, a potem kolejne. Niezmiennie jednak przy okazji każdej konstrukcji prezentowane są doskonałe najczęściej niepublikowane dotąd zdjęcia samolotów których w tym numerze znajdziemy ponad 150. Zdjęcia są jak zwykle bardzo dobrze opisane oraz uzupełnione wysokiej jakości profilami stworzonymi przez Janusza Światłonia i Zygmunta Szeremeta. Okładki książki zdobią zaś grafiki Marka Rysia.

Zbliża się rok 2018, a wraz z nim 100 lecie Polskiego Lotnictwa. Myślę , że jest to świetna okazja aby przybliżyć sobie te pionierskie dla polskich skrzydeł czasy i zapoznać się z konstrukcjami które przyczyniły się do ustanowienia oraz utrzymania granic II RP.

 

Książkę można nabyć  >>> TUTAJ <<<

Autor: Tomasz J. Kopański

Ilustracje: Janusz Światłoń, Zygmunt Szeremeta

Wydawnictwo: STRATUS

Oprawa: Miękka

Papier: Kredowy

Ilość stron : 80

Format: A4

Język: Angielski

Ponad 150 zdjęć

Prezentację zawartości książki można obejrzeć tutaj: 

 

Okładka 22 numeru Polish Wings.
Przykładowy profil jaki możemy znaleźć w książce.

 

Udostępnij Tweet
1903-1918, 1918-1939, Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *