Polskie Skrzydła/Polish Wings 21

Polskie samoloty MiG-29 zawsze wzbudzają ogromne emocje podczas pokazów lotniczych. Swoim wyglądem, zadziornością oraz najwyższym kunsztem pilotażu polskich pilotów. Walorem dodanym są ich wspaniałe malowania, nawiązujące do lotniczych tradycji oraz wybitnych postaci Polskiego Lotnictwa.

Seria wydawnicza Polskie Skrzydła/Polish Wings przyzwyczaiła nas już do bardzo wysokiego poziomu merytorycznego oraz estetycznego. Nie inaczej jest i tym razem. W 21 numerze serii mamy okazję bliżej przyjrzeć się wybranym maszynom typu MiG-29 które otrzymały specjalne malowania pamiątkowe nawiązujące do najlepszych tradycji Polskich Skrzydeł. W pierwszym rozdziale poznajemy genezę powstania „Odznaki Kościuszkowskiej”, Historię jej ewolucji począwszy od 1919 roku, aż do dziś. Jest tutaj również opisany proces narodzenia się idei pomalowania służących obecnie samolotów MiG-29 w specjalne barwy pamiątkowe. Autorzy w tym miejscu również ujawniają okoliczności techniczne i sam proces malowania samolotów.

Reszta książki poświęcona jest bardzo szczegółowemu opisowi malowań każdej z szesnastu maszyn które takie barwy otrzymały. Zdjęcia prezentujące szczegóły malowania, uzupełnione są dokładnymi opisami postaci umieszczonych na samolotach. Możemy się tutaj więc dowiedzieć czegoś o biografiach wyróżnionych pilotów i zrozumieć klucz według którego pomysłodawcy dokonywali wyboru konkretnych lotników. Prócz samych malowań pamiątkowych, przy okazji każdej maszyny opisane są również charakterystyczne dla każdej z nich oznaczenia okolicznościowe, emblematy czy napisy eksploatacyjne itp. Cała praca wzbogacona jest doskonałymi profilami autorstwa Marka Radomskiego szczególnie przydatnymi dla modelarzy. Dodatkiem do książki jest również rozkładana wkładka, na której umieszczone są wszystkie napisy eksploatacyjne występujące na polskich MiG-ach-29 z dokładnym opisem ich umiejscowienia na samolocie.

Opracowanie graficzne na bardzo wysokim poziomie w połączeniu z treścią merytoryczną przedstawioną przez autorów Roberta Gretzyngiera oraz Wojtka Matusiaka, to coś czym pasjonaci lotnictwa mogą być zachwyceni. Każdy fan samolotu MiG-29 oraz historii Polskiego Lotnictwa bez wątpienia powinien sięgnąć po tę książkę. Dla modelarzy zaś jest to pozycja obowiązkowa. Szczerze polecam.

W 21 numerze Polish Wings znajdziecie opisy malowań następujących maszyn:

MiG-29UB nr 15 – G/Cpt Zdzisław Krasnodębski
MiG-29 nr 56 – W/Cdr Marian Pisarek
MiG-29 nr 38 – F/Lt Wojciech Januszewicz
MiG-29 nr 40 – W/Cdr Witold Urbanowicz
MiG-29 nr 54 – S/Ldr Jerzy Jankiewicz
MiG-29 nr 59 – S/Ldr Zdzisław Henneberg
MiG-29 nr 67 – W/Cdr Wojciech Kołaczkowski
MiG-29 nr 83 – S/Ldr Witold Łokuciewski
MiG-29 nr 89 – S/Ldr Bolesław Drobiński
MiG-29 nr 105 – Brig. Gen. Merian Cooper
MiG-29 nr 108 – F/Lt Ludwik Paszkiewicz
MiG-29 nr 111 – F/O Mirosław Ferić
MiG-29 nr 114 – S/Ldr Eugeniusz Horbaczewski
MiG-29 nr 115 – F/Lt Bolesław Gładych
MiG-29UB nr 28 – Lt Col Gustaw Sidorowicz
MiG-29UB nr 42 – Col. Cedric Fauntleroy

 

Książkę można nabyć >>> TUTAJ <<<

Książka jest napisana w języku angielskim jednak wydawca oferuje również polską wersję językową tekstów w formacie PDF dostępną TUTAJ

Autor: Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak

Ilustracje: Marek Radomski

Wydawnictwo: STRATUS

Oprawa: Miękka

Papier: Kredowy

Ilość stron : 80

Format: A4

Ponad 200 zdjęć

+ Dodatkowa wkładka

 

Prezentację zawartości książki można obejrzeć tutaj:

Udostępnij Tweet
Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *