Mateusz Kabatek – Lotnictwo w Słupsku 1912-1945

Tradycje lotnicze Słupska sięgają bardzo dawnych pionierskich czasów. Dziś gdy z perspektywy lotniczej spoglądamy na miasto, przychodzi nam na myśl port lotniczy Słupsk-Redzikowo oraz inwestycje strategiczne realizowane w tym regionie. Historię  lotniczej aktywności tego miejsca od zarania  możemy poznać szczegółowo dzięki książce Mateusza Kabatka pt. Lotnictwo w Słupsku  1912-1945.

Lotnicza historia Słupska,  a w zasadzie ówczesnego Stolp,  rozpoczyna się w 1912 roku kiedy to przedstawiciele niemieckiej spółki „Gesellschaft zur Förderung der deutschen Luftschiffart” podjęli się organizacji pokazów lotniczych dla mieszkańców. Lotnisko polowe przygotowane wówczas w północno-wschodniej części miasta na terenie poligonu kawaleryjskiego, miało stać się później częścią infrastruktury lotniczej tego regionu.

Mateusz Kabatek w niesamowicie precyzyjny i szczegółowy sposób opisuje każdy z etapów rozwoju bazy lotniczej. Przez absolutne początki i okres I wojny światowej, poprzez czasy 20-lecia między wojennego, po bardzo ciekawą historię bazy w czasie II wojny światowej. Praca źródłowa jaką wykonał autor jest gigantyczna. Tysiące przeanalizowanych dokumentów, artykułów prasowych, książek lotów oraz pamiętników,  pozwalają nam zagłębić się w tę historię wieloaspektowo w zasadzie dzień po dniu. To wszystko okraszone jest  nie osiągalnymi na własną rękę oraz w zdecydowanej większości niepublikowanymi dotąd fotografiami w bardzo dobrej jakości, ukazującymi tamtych ludzi, maszyny, oraz wydarzenia. Opis dodatkowo uzupełniony jest szczegółowymi statystykami, tabelami, oraz mapami. Mimo iż praca ta ma charakter naukowy to poprzez umiejętne prowadzenie narracji oraz uzupełnianie jej fragmentami pamiętników, pozwala w pełni zaangażować się w lekturę. Nie bez znaczenia jest również konstrukcja książki, umożliwiająca czytanie jej na wyrywki oraz wielokrotne do niej powracanie.

Dla mnie osobiście szczególnie interesującym fragmentem opisywanym przez autora jest okres 1939-1945. Cenne relacje niemieckich pilotów z pierwszych dni wrześniowych walk 1939 roku, pozwalają z innej perspektywy spojrzeć na ówczesne wydarzenia. Wcale nie mniej ciekawy jest czas gdy baza pełniła funkcje ośrodka szkoleniowego Luftwaffe jak również była miejscem stacjonowania tak słynnych jednostek jak np. Jagdgeschwader 54 „Grunhertz” czy Kampfgeschwaders 200. Osoby interesujące się II wojną światową, oraz poczynaniami niemieckiego lotnictwa wojskowego znajdą tutaj na pewno cenne informacje.

Komu można tę książkę polecić? Praca ta może być wspaniałą pomocą dla historyków zajmujących się lotnictwem, ale może również posłużyć jako kompendium wiedzy dla mieszkańców województwa pomorskiego oraz innych osób interesujących się lotniczymi dziejami tego regionu. Ja ze swojej strony mogę tylko serdecznie zachęcić do lektury i zgłębienia historii która do tej pory nie mogła doczekać się opracowania, szczególnie tak wybitnego.

 

Książkę można nabyć: >>> TUTAJ <<<

Autor: Mateusz Kabatek

Wydawnictwo: STRATUS

Oprawa: Twarda

Liczba stron : 176, zdjęcia

Format: A4

 

 

Z zawartością książki można się zapoznać w filmiku poniżej:

Udostępnij Tweet
1903-1918, 1918-1939, 1939-1945, Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *