Lee Trimble i Jeremy Dronfield – Ocalić Jeńców

„Ostrożnie używając hamulców i przepustnic, Robert podkołował jak najbliżej skraju pola, żeby możliwie jak najbardziej wydłużyć drogę startu. Następnie obrócił maszynę, ustawiając ją przodem w dół pagórka, po czym on i Picarelli zaciągnęli hamulce i wcisnęli do oporu przepustnice, zwiększając do maksimum obroty silnika. (…) Robert przyciskał mocno wolant do brzucha , aby samolot nie przewrócił się na nos.  – Już tu są! – rozległ się krzyk w słuchawkach. Robert rzucił okiem za okno i ujrzał dwa gaziki zatrzymujące się na skraju pola. Wyskoczyli z nich radzieccy żołnierze i zaczęli biec w stronę B-17. – Zwolnić hamulce! – rozkazał…”

W 2016 roku nakładem wydawnictwa REBIS, ukazała się w języku polskim książka „Ocalić Jeńców” opowiadająca o mało znanym epizodzie schyłkowego okresu II wojny światowej. Chodzi o obecność Amerykanów na terytorium Związku Sowieckiego, oraz terenów środkowo-wschodniej Europy w tym Polski.

Postacią centralną opowieści jest Robert M. Trimble pilot samolotu B-17 który latając w 8 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych w momencie rozpoczęcia książki kończy swoją turę bojową składającą się z 35 lotów nad terytorium wroga. Jego służba jednak ma trwać dalej, a jej warunki na pierwszy rzut oka prezentują się dużo bezpieczniej niż dotychczasowe. Zachęcony przez dowódców podejmuje decyzję wzięcia udziału w pozornie łatwym zadaniu polegającym na przyprowadzaniu amerykańskich maszyn lądujących na terytorium Związku Sowieckiego. Mimo iż tęskni za domem, żoną oraz dopiero co narodzoną córką decyduje się podjąć misję. Dość szybko okazuje się jednak iż cel z jakim go zapoznano jest tylko przykrywką do poważniejszego zadania które jest znacznie bardziej niebezpieczne i ma mało wspólnego z lataniem samolotami. Dokładny charakter oraz przebieg misji Roberta Trimble’a pozostawiam tym którzy sięgną po książkę. Mogę jednak powiedzieć iż dzięki tej pracy można przyjrzeć się historii znanych nam miejsc i wydarzeń z odmiennej perspektywy. Robert M. Trimble jest uczestnikiem fascynujących ale i śmiertelnie niebezpiecznych wydarzeń dziejących się miedzy innymi na terenie Lwowa czy Lublina. Wszystko po to aby ocalić tytułowych jeńców.

Materiały do książki zebrał syn Roberta M. Trimble’a, Lee Trimble podczas licznych rozmów z ojcem który dopiero u schyłku życia podzielił się z synem swoimi przeżyciami. Książka powstała we współpracy z Jeremy’m Dronfield’em, angielskim historykiem pasjonującym się historią lotnictwa II wojny światowej. Praca napisana jest w bardzo wciągający sposób, a całość podkręca fakt iż historia ta ma swoje odzwierciedlenie w minionej rzeczywistości. Okraszona jest też przypisami dzięki którym możemy weryfikować konkretne wydarzenia, a także zapoznać się z literaturą przedmiotu.

Opowieść ta, napisana z niezwykłej perspektywy, może być bardzo ciekawym punktem odniesienia, dla osób interesujących się wydarzeniami mającymi miejsce pod koniec wojny na terenach Polski, Ukrainy czy Rosji. Dla czytelników nie specjalnie zainteresowanych historią, będzie to po prostu pasjonująca opowieść przez którą mknie się jak przez najlepszy kryminał. Zachęcam do lektury.

 

Książkę można nabyć >>> TUTAJ <<<

Autorzy: Lee Trimble, Jeremy Dronfield

Przekład: Tomasz Fiedorek

Wydawnictwo: REBIS

Oprawa: Całopapierowa z obwolutą

Liczba stron : 368

Format: 225 mm x 150 mm

Udostępnij Tweet
1939-1945

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *