Ilustracja via Jon Guttman, SPAD VII vs ALBATROS D III -1917-1918.

Jon Guttman – SPAD VII vs ALBATROS D III – 1917-1918

„Francuzi i Anglicy walczą zupełnie inaczej. Francuz atakuje tylko, gdy ma przewagę liczebną i taktyczną, w innym razie stara się unikać walki i myśli tylko o własnym bezpieczeństwie. Anglik zawsze atakuje i walczy do końca. Niektórzy czynią to bez żadnej taktyki czy planu. Wrogich maszyn jest zawsze więcej od naszych, a SPAD-y i Sopwithy to bardzo dobre samoloty. My mamy wyższe morale i większy entuzjazm niż wróg, a to gwarantuje, że wygramy…”

Wydawnictwo Napoleon V w 2017 roku oddaje w nasze ręce przetłumaczoną na język polski doskonałą publikację brytyjskiego wydawnictwa Osprey Publishing.  W 36 zeszycie kultowej serii ‚Duel’ (Pojedynek) poznajemy dwie bardzo ważne dla rozwoju lotnictwa myśliwskiego konstrukcje lotnicze. Z jednej strony potężnie jak na ówczesne warunki uzbrojony Albatros D III, na którym „Czerwony Baron” Manfred von Richtchofen, odniósł wiele ze swych zwycięstw, z drugiej zaś zwrotny i szybki  chociaż uzbrojony tylko w jeden często zacinający się karabin maszynowy Francuski SPAD VII maszyna na której „fundamencie” powstał kultowy SPAD XII.

Książka została podzielona  na kilka starannie opracowanych rozdziałów, ułożonych w przejrzysty sposób. Pozwala to nam zapoznać się z publikacją „za jednym zamachem”, lecz również daje możliwość czytania książki „na wyrywki” i wielokrotnego do niej powracania.  Niezależnie od tego czy czytelnik jest zupełnym laikiem, czy znawcą tematu, odnajdzie tutaj coś dla siebie.

Autor wprowadza nas w historię budując pewne tło historyczne i dając wiedzę o tym co było zanim w powietrze wzniosły się zestawione w książce konstrukcje.  Poczynając od pewnego wprowadzenia chronologicznego które jest stałym elementem serii „Duel”, przechodzimy do opisu prezentowanych maszyn, ich rozwoju oraz danych taktyczno-technicznych. Poprzez opisy kolejnych walk powietrznych, pewnych charakterystycznych przypadłości każdego z samolotów,  mamy okazję zapoznać się problemami ówczesnych pionierskich przecież ciągle konstrukcji lotniczych oraz cechami charakterystycznymi dla pilotów poszczególnych nacji biorących udział w konflikcie. Autor daje nam również okazję do zapoznania się z sytuacją strategiczną na frontach, i pozwala uzyskać w ten sposób pewien całościowy obraz warunków w jakich opisywane maszyny oraz ich piloci musieli funkcjonować.

Co w książce jest według mnie najciekawsze? Autentyczne relacje bezpośrednio z pola walki, pamiętniki pilotów, opisy często chałupniczych polowych rozwiązań implementowanych do samolotów. Wyraźny opis kształtujących się dopiero mechanizmów które w przyszłości będą stanowić rdzeń wyszkolenia lotniczego.  Autor umiejętnie na podstawie twardych danych faktograficznych oraz cytowanych fragmentów wspomnień, wykazuje plusy i minusy każdej z prezentowanych konstrukcji. Pozwala nam to przenieść się w wir walk Wielkiej Wojny, i zmusić do zadania sobie pytania. Gdybyś miał wówczas walczyć w przestworzach której z maszyn powierzył byś swoje życie?

Czy książka może zaciekawić kogoś kto nie specjalnie interesuje się I wojną światową? Z pewnością, ja sam osobiście  skupiam się raczej na późniejszych konfliktach, jednak publikacja Guttmana, jest na tyle wciągająca, że może zainteresować osoby nie zajmujące się w żaden sposób tą epoką. Lektura pozwala przenieść się w czasie i poczuć pierwotny charakter walk powietrznych. Do czasów gdy kalkulacja schodziła na drugi albo trzeci plan, a tym co liczyło się najbardziej był żywioł i prawdziwie myśliwska pogoń za zdobyczą. Klasycznie już doskonale opracowane mapy, plansze barwne oraz oczywiście zdjęcia  tylko wzmacniają ten efekt.

Publikacji  wydawnictwa Osprey w zasadzie nie trzeba reklamować tym którzy mieli już okazję z nimi obcować, dla tych zaś  którzy do tej pory nie mieli ku temu dogodnej okazji, powyższa recenzja będzie chyba  wystarczającą rekomendacją. Książkę można nabyć w księgarni internetowej Wydawnictwa Napoleon V, do czego zachęcam ponieważ z tego co udało mi się dowiedzieć, planowane są tłumaczenia kolejnych zeszytów tej serii. Wszystko jednak zależy od zainteresowania czytelników.

Książkę można nabyć    >>>TUTAJ<<<

Jon Guttman

SPAD VII vs ALBATROS D III 1917-1918

Wydawnictwo Napoleon V, Osprey Publishing.

Oświęcim 2017

Format 25 x 18,5

Język: Polski

82 strony, ilustracje, mapy zdjęcia

Papier kredowy, Oprawa miękka

 

Udostępnij Tweet
1903-1918, Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *