Aleksander Sowa – Powietrze jest Zimne

„Jest 300 metrów od polskiego samolotu. Od granicy dzieli ich jedynie osiem kilometrów. Jest 15:56. Naciska spust. Z luf leje się krótka salwa. Pociski trafiają w kadłub. Navrátil widzi, jak rozrywają blachę nad drzwiami i przesuwają się w kierunku silnika, dziurawiąc poszycie nad rzędem czterech okrągłych okienek niczym maszyna do szycia materiał równym ściegiem. Samolot natychmiast staje w ogniu. -Melduję zniszczenie celu…”

Powyższy cytat, to nie wspomnienie  z czasów II wojny światowej. Samolotem w celowniku Navrátila nie był też wrogi samolot bojowy, ale cywilny An-2. Co najciekawsze historia ta wcale nie jest fikcją, a zdarzyła się naprawdę w minionej epoce.

Aleksander Sowa to pisarz niezależny. Od kilku lat z powodzeniem, pisze oraz wydaje swoje książki i opowiadania. Skoczek spadochronowy, pilot szybowcowy oraz przyszły pilot samolotowy świetnie odnajduje się również w świecie literackim. Autor już wcześniej poruszał tematykę lotniczą np. w powieści pt. „Modliszka”. Wówczas jednak głównym tłem akcji był świat spadochroniarski.  „Powietrze jest Zimne” to jednak zupełnie inna, zróżnicowana tematycznie książka. Złożona z siedmiu historii opowieść, to świetna okazja aby przenieść się w powietrzne w różnych okolicznościach oraz okresach historycznych. Podczas czytania, ewidentnie czuć iż autor wie o czym pisze. Jego empiryczne doświadczenia bardzo pozytywnie przekładają się na to co możemy odnaleźć w tekście, a forma pracy powoduje iż kolejne strony mkną z zawrotną prędkością.

Prócz cytowanego na początku fragmentu z opowiadania pt. „Kryptonim Ikar”, najbardziej zainteresowały mnie osobiście opowiadania dotyczące życia aeroklubowego. Z racji tego iż osobiście miałem okazję nabyć pewne skromne doświadczenia w tej materii, mogę powiedzieć iż autor doskonale potrafi oddać „ten klimat”. Romantyzm latania ciągle jeszcze obecny na lokalnych aeroklubowych lotniskach, znajduje swoje perfekcyjne odwzorowanie na kartach książki.

I tak „klimat”, klimat jest niewątpliwie bardzo mocną stroną tej pracy. Przywołuje u mnie najlepsze skojarzenia dotyczące lotniczych pamiętników jakie miałem okazję w przeszłości czytać. Pamiętników które z jednej strony bardzo dobrze odwzorowywały lotniczą rzeczywistość, z drugiej zaś potrafiły wprowadzić czytelnika w specyficzny stan emocjonalny.

„Powietrze jest Zimne” to według mnie książka dla każdego. Sposób w jaki jest napisana nie odrzuci laików, a ludzi którzy mają coś wspólnego z lotnictwem czy jego historią, na pewno zainteresuje.

I jeszcze jedno. Jeżeli ktoś z Was zastanawia się jeszcze czy podczas najbliższych wakacji, nie wybrać się na lotnisko aeroklubowe, to ta książka może zdecydowanie pomóc w podjęciu być może najważniejszej w życiu decyzji. Decyzji  o pierwszym kroku w przestworza.

 

Praca składa się z następujących rozdziałów:

  • Ze wspomnieniami za sterem
  • Powietrze jest zimne
  • Kryptonim Ikar
  • Fliegerhorst Neudorf
  • Atrament bywa czerwony
  • „Kiedyś” zbyt często oznacza „nigdy”
  • Sen o wolności

 

 

Książkę obecnie można nabyć w formie klasycznej lub w formie e-booka:  >>> TUTAJ<<<

Zachęcam również do odwiedzania strony internetowej autora: >>> TUTAJ<<<

 

 

Autor: Aleksander Sowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sowa

Oprawa: Miękka

Liczba stron : 105

Format: A5

 

 

Udostępnij Tweet
Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *